Lukker 25/11-2024 19:36:00
C.F. Sørensen m.fl., efter Fem plaketter af porcelæn med trykt dekoration i form af skibsportrætter og “Fregatten Jylland under Island 1874”. Tryksign. Udført hos Bing & Grøndahl. Nummererede. plaketter 21×30. (5)
Antikkens Grækenland, Baktrien, Eukratides I Megas, ca. 171–145 f.Kr., Tetradrachm, Baktra, 16,68 g, HGC 12, 130, Bop. Serie 1D, Mitch. 1, Type 168a.
Værktøjskuffert med diverse værktøj og tilbehør. Ubrugt.
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk Case 321F - Vægt / weight 6,8 Case 321F - Vægt / weight 6,8 ton
BUDT 193000,- DKK
Nils Nilsson Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Geometrisk dekor i røde, orange og lilla nuancer. Sign. NN. Udført 1950–60'erne, Sverige. L. 235. B. 152.
Stor samling ægyptiske oldtidseffekter bestående af ialt 22 skarabæer af steatit, rød jasper (to stk), ametyst (1 stk), en skarabæ sat i en lang halskæde med agat perler (L. ca. 100 cm. i omkreds), ni amuletter og segl af fajance bl.a. segl amulet med Thutmose III kartouche og en plakette af rød jasper med bl.a. Horus desuden et assyrisk rullesegl og et rundt achaemenide segl af krystal. Fra 18.-20. dynasti, 1550–1080 til Sentid, 664–332 f. Kr. Assyriske rullesegl, c. 700 f. Kr. (33) Et græsk hellenistisk vedhæng af guld i form af en amfora. 2.-1. årh. f. Kr. Vægt 2,7 g. L. 3,5 cm. Proveniens: Erhvervet i 2002 og 2003, Artemission. Certifikater medfølger.
50 stk. UL Woblere 3 cm., 3.1 g. Mange forskellige farver. Rigtig gode woblere til f.eks. Put and Take ørreder og aborrer. Kan fiskes som UL wobler, men også som wobler efter et bombarda flåd. Alle varer er ubrugte. Afsendes med GLS til nærmeste pakkeshop efter betaling af faktura.
BUDT 175,- DKK
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk Fransgård RV-390 - Høven Fransgård RV-390 - Høvender
BUDT 3500,- DKK
Plyfa trækasse B57 x L40 x H19, mangler håndtag
Danmark mv. Parti i flyttekasse med bl.a. samling Danmark med bedre værdier heriblandt 2 RBS, en del anden skilling, Tofarvet mærker, begge Posthuse mv. Desuden brugbar samling Norge med nr. 1 mv. De blå fortryksalbum er tomme. [ ** * ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
10stk 250mm pari spændebånd
Erik Hoppe (f. Ødis 1896, d. Kvam, Norge 1968) Motiv fra Søndermarken. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 68×83. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.