C. W. Eckersberg, kopi efter

Lukker 25/11-2024 19:49:00

C. W. Eckersberg, kopi efter Klostergården i San Lorenzo Fuori le mura. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 20×23. Efter C. W. Eckersbergs maleri, Emil Hannover nr. 196, der er udført i Rom 1813–1816. Dette solgt på Eckersbergs dødsboauktion. Flere af Eckersbergs Romprospekter hang i hjemmet på Charlottenborg, hvor eleverne har kunnet prøve kræfter med mesterens værker. Det må have været tilfældet med nærværende maleri.