Peter Kornbeck (f. København

Lukker 25/11-2024 20:43:00

Peter Kornbeck (f. København 1837, d. sst. 1894) Fra Kalkbrænderihavnen. I Forgrunden stud. Fr. Winkel-Horn. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 30×40. Verso attesteret af Anna Kornbeck, kunstnerens hustru. Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 349 (1917) , nr. 832 (1927), dennes auktion Winkel & Magnussen 119, del I, 1932 nr. 90.