Lukker 25/11-2024 20:46:00
Simon Simonsen (f. München 1841, d. København 1928) Kystlandskab med kvæg. Sign. Simon Simonsen 1896. Kul på papir. Monteret i bred skønvirke ramme af udskåret træ. Lysmål 81×141.
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985) Kvadratisk sofabord af riopalisander med “dobbelt” stel. Formgivet 1964. Udført 1964–1970'erne hos snedkermester A.J. Iversen. H. 54. L./B. 62. Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1964. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 4, s. 272–273.
1918. 27/7 øre, rød, vm. III. LUX-stempel KJØBENHAVN-FREDERICIA 2.12.18 [ 87x ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Div. Bosch Fladbor, Klinger for bajonetsav, 230 mm Diamantklinge m.m.
“Flora Danica” seks frokosttallerkner af porcelæn med gennembrudt bort, dekoreret i farver og guld med blomster. 3554. Royal Copenhagen. Diam. 22,5 cm. (6)
Udover 3 grave skovle, medfølger der også en 90 cm risteskovl, en planerskovl og pallegafler samt oprivertan JCB 4CX 14HFWA
BUDT 450000,- DKK
Toiletsæde Gustavsberg. Ubrugt.
20 stk Led vokslys med timerfunktion højde 24,5 cm ø2 cm, ubrugte i kasse
1858. 8 sk. 8 stk i lidt blandet kvalitet. Stemplet. [ 8 ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
8 stk Betonklodser à ca. 240 kg, alle med løfteøje