Agnes Louise Agnete Jensen,

Lukker 26/11-2024 20:08:00

Agnes Louise Agnete Jensen, tilskrevet (f. København 1878, d. sst. 1964, gift Weie) Portræt af mor og barn. Usign. Olie på lærred. 35×35. Ifølge oplysninger på bagsiden fra 1983 er de portrætterede Gunnar Hansen og dennes moder Clara Bentzen, som kendte hinanden fra de tidlige år på kunstakademiet. Maleren Agnes Louise Agnete Jensen bliver uddannet på Frøknerne Munst og Luplaus tegneskole og dernæst Akademisk Modelskole. Hun udstiller på kunstnerenes efterårsudstilling af flere omgange, såvel som på Charlottenborg. I 1930 gifter hun sig med Edvard Weie, hvorefter hun ganske opgiver sin kunstneriske karriere. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.