Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908) Artiskokskål af sølv med hamret overflade. Sign. monogram. Udført og stemplet hos A. Michelsen anno 1927. Formgivet 1900. Vægt 367 g. H. 8. Diam. 16,5. Litteratur: Malene Dybbøl & Sabrina Vinther: “Hofjuveler A. Michelsen - Fra Stilkopi til Arkitektsølv”, ill. s. 87–88.