Kraftig værkstedsbord med skruestik, L 200 cm, MF
Ca. 250 stk. div. dvdér m.v.
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941) En novemberdag ved Schæffergården. Sign. P. Mønsted 8. Novb. 1914. Olie på lærred. 195×200. Schæffergården, tidligere Jægersborghus, er et palæ ved Ermelunden i Jægersborg nord for København. I 1755 overtog hofsnedker Dietrich Schæffer en staldbygning og lod den ombygge til et trefløjet jagtslot. Fra 1781 havde palæet flere forskellige ejere, bl.a. prins Harald, der i begyndelsen af 1900-tallet anvendte slottet som sommeresidens. Maleriet er udført under Prins Haralds ejerskab. (Bemærk de to gardere ved deres skilderhus). Bygningerne er gennem årene blevet restaureret og moderniseret ad flere omgange af prominente arkiteker herunder Kaare Klint, Palle Suenson og Vilhelm Wohlert. I mange år var bygningen ejet af Fondet for Dansk-Norsk Samarbejde.
Grønland. 1905–2000. Flot mest postfrisk samling inkl. komplet sæt Pakke-porto 1905 i psotfrisk kvalitet (5 øre med lille naturlig plet uden gummi) og flot centreret. Desuden Amerikaner sæt og Danmark Befriet incl. Ændrede Farver mv. [ ** * ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Havepool, 2074 liter. Ubrugt
Bagemaskine Esay Bread med timer, 220V. Ubrugt i emballage.
125 X 250 cm. Tykkelse 3-4 mm. Ubrugt.
18 stk ø25x4000mm plastrør + 12-15m ø110mm korrugeret plastrør + trækvogn der mangler et par hjul.
Brusehoved Grohe vitalio start 210, ø 210 mm, 9,5l/min. Ubrugt
ca 25 ure, ubrugte, batteri udskift må påregnes