500 L Tryktank, Dana Tank, årg 2006
En samling bakker, kurve, glasbakker, bordskåner m.m. af flettet marehalm. Nuup Kangerlua/Godthåbsfjorden. 1930'erne. Diam. 8–26. (23) Proveniens: Indsamlet af Anne Marie Fuglsang-Damgaard i 1930'erne. Gift med præst og seminarieforstander Adelbert Fuglsang-Damgaard, Godthåb/Nuuk 1934–1945. Samlingen er syet og flettet af strå af dunet marehalm af kvinder på en boplads ved Godthåbsfjorden i 1930’erne. De blev fremstillet til souvenirsalg til danskere og repræsenterer en gammel grønlandsk teknik til fremstilling af kurve.
Fin 20cm skovl med godt skær, passer til en Case rendegraver, er som n ABC 20cm - Case
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver med kommunistisk propagandamotiv. 20. årh. H. 46.
Kamin vedkamin vedspis - Gjutjärns-spis - Märke Norrahammar Lasthjälp finns att tillgå efter tidsbokning
MULTIMEDIE til bil. 7" touchskærm, 4 x 45 watt, FM-radio, Bluetooth til streaming og håndfri, mirrorlink, indgang til bakkamera mv. Inkl. Fj. Betj. Ubrugt.
Agnes Louise Agnete Jensen (f. København 1878, d. sst. 1964, gift Weie) Portræt af Clara Bentzen. Usign. Olie på lærred. 77×61. Ifølge oplysninger på bagsiden forestiller portrættet Clara Bentzen. Maleren Agnes Louise Agnete Jensen bliver uddannet på Frøknerne Munst og Luplaus tegneskole og dernæst Akademisk Modelskole. Hun udstiller på kunstnerenes efterårsudstilling af flere omgange, såvel som på Charlottenborg. I 1930 gifter hun sig med Edvard Weie, hvorefter hun ganske opgiver sin kunstneriske karriere. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Brusesæt Grohe Vitalio start 100, 2 stk., håndbruser ø 100 mm, 3 stråletyper, Bruseslange og holder, mål se billede. Ubrugt