BUDT 5600,- DKK
Hulsavsæt til træ, gips mv. 19, 20, 22, 25, 29, 32, 35, 38, 44, 51, 57, 68 og 76 mm. 30 cm forlænger. I alukuffert. Ubrugt
Realisation. Stort parti på i alt 11 kasser på palle. Indeholder mange samlinger, albums, lagerpartier Danmark, kasse fyldt med nyere Danmark i postfrisk kvalitet samt meget andet ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Hængegrill med bålfad. Ø 52 cm. H 150 cm. Ubrugt, samt fisk og bøfvender
1932. Helligaandskirke. Postfrisk [ ** ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Håndklædetørrer Strømberg Tyholt, sort, til el. Højde 150 cm. Småskrammer. Ubrugt.
Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909) Parti fra Sabinerbjergene. Usigneret. Olie på lærred. 57×87. Proveniens: ABR auktion 287, 1972 nr. 157.
BUDT 17000,- DKK
1 bt. Château d'Yquem, Sauternes. 1. Grand Cru Classé 1990 A (hf/in). 3 bts. ½. Château d'Yquem, Sauternes. 1. Grand Cru Classé 1990 A (hf/in). Total 4 bts. We are proud to present this lot as part of a collection sourced from a natural Scandinavian cellar with high humidity. Gathered over several decades and vintages going all the way back to the memorable harvest of 1947 in Bordeaux.
Bøhmisk hjullåsriffel ca. 1700 af Johan Wolfgang Schiller med klassisk tysk skæfte med forgyldte beslag indlagt med jagtscene i ben på kolben, fornemt skåret lås med hunde og vildsvin på punslet bund, hanen er tilsvarende skåret med jæger med spyd, stort støbt og forgyldt sideblik med jagtscene, aftrækkerbøjle med Diana, træladestok med messingdub i den ene ende og jerndub i den anden fastholdt til skæftet af tre kannelerede rørkner, ca. 74 cm. lang ottekantet damaceret riflet pibe med standvisér i kaliber ca. 15 mm. rifler med 8 dybe riffelgange. Skæftet er pænt skåret med bl.a. bjørn og hunde, kolbekasselåget med det Saksiske våben er ikke tilhørende. Låsen er mærket JOH WOLFFG. SCHILLER IN ASCH. J. W. Schiller er antagelig af Scheller-familien, men er ikke nævnt i Stöckel.
3 meter: Hydraulisk sideforskydnin Ortolan T45 300 - Brakpudser
BUDT 22750,- DKK