Lukker 28/11-2024 19:00:00
GRYDESÆT, 8 dele, også til induktion. Gryder: 16cm/2.1L, 18 cm/3L, 20 cm/4L samt 24 cm/6.6L. Ubrugte, inkl. låg.
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk BSV Løftegaf BSV Løftegafler
Fin og tidlig jernbeslået riflet flintlåskarabin af Barthel Bauer omkring 1660. Tyk kolbe med kindpude skåret med bladværk og mærket med to korslagte laks samt nummeret 8 - ejermærke for prinserne af Salm-Reifferscheidt-Dyck, kolbekappe med lang spore, let bananformet næsten flad lås enkelt graveret med bladværk, S-slynget sideblik, batteri med tydelig “vorte”, ca. 44,3 cm. lang ottekantet pibe i kaliber ca. 16 mm. riflet med 7 dybe riffelgange mærket med Barthel Bauers mærke (Støckel 2017) samt Badens mærke (nærmest som Støckel 8511). Piben fastholdes til det fulde skæfte fra neden og har enkelt standviseer samt sigtekorn i messing. Ladestokken med hornafslutning fastholdes af to gennembrudte rørkner. (1) Barthel Bauer arbejdede ca. 1645–1671, fra 1649 som hofbøssemager for markgreven Frederik VI af Bayden. Provience: Schloss Dyck samlingen.
El hejs. Arbejdsbredde: 105cm Skjold i dårlig stand.
BUDT 2300,- DKK
England. 1876. 2 1/2 d. pl. 3–9,11–17. Komplet pladning excl. pl. 10 i stemplet kvalitet. [ 47 ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Sidebord m/marmorplade (Prismærket 1695,-)
Vola håndvask med armatur og afløb. Vask Ø: 45cm
AL-KO Snowline 560 sneslynge. Der er støv, og opbevaringsspor. Samlet og testet. Testet ved gennemgang.
L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933) Udsigt fra Sankt Jørgensbjerg mod Roskilde Fjord. Sign. L. A. Ring 1917. Olie på lærred. 25×41.
Vilhelm Lundstrøm (f. København 1893, d. sst. 1950) “Opstilling. Liggende cylinder og en stor stående papirrulle samt to mindre papirruller stående ovenpå hinanden på en bordende”. Olie på lærred. 81×62. Litteratur: Preben Wilmann & Marianne Brøns: “Vilhelm Lundstrøm”, København 1977, nr. 398a. Proveniens: Direktør Svend Petersen, Danmark. Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 562, København september 1991, kat. nr. 121. Proveniens: Erhvervet fra ovenstående af nuværende ejers familie.
1 rl. 50m ubrugt gasslange
Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909) Parti fra Ebeltoft Vig. Sign. J. la Cour 96. Olie på lærred. 44×75. Proveniens: ABR auktion 465, 1984 nr. 104.