Lukker 28/11-2024 19:00:00
LED LYSARMATURER, 6 stk. 96 watt, 60 cm. Ubrugte.
Velholdt maskine med 3 skovle. Delvis manuel centralsmøring. Slør efter alder og timer. Volvo ECR88 D - Minigravemaskine / mini excavator 9 ton - Video - Lavt timetal
BUDT 218000,- DKK
Lynn Chadwick (f. London 1914, d. Lypiatt Park 2003) Hvilende figur. Sign. Chadwick 69. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 44×53. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943) Ove Frits Rasmussen (f. Middelfart 1911, d. Båtabacken 1973) Trompetformet vase med kanneleret korpus af diskometal. Stemplet monogram Just A. 2318, Danmark. H. 18. Samt figur af patineret metal i form af en nøgen kvinde siddende på en sten. Sign. monogram. H. 14. (2)
A. Lange & Söhne Dobbeltkapslet lommeur af 18 kt. guld. “1A Qualität”. Mekanisk værk med kroneoptræk. Hvid emaljeskive med blåanløbne stålvisere. Værk med nedskruede chatoner, diamantdæksten, Breguet-spiral og Guillaume-balance. Disse elementer kendetegner et A. Lange & Söhne lommeur af såkaldt “1A Qualität”. Desuden anker og ganghjul af guld. Støvkapsel af 18 kt. guld. Ø 52 mm. Kæde på ca. 29 cm af 14 kt. guld. Denne vejer ca. 13 g. Uret (uden kæde) vejer ca. 106 g. 1880'erne.
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935) Et par røgkvartsmanchetknapper af 18 kt. guld hver prydet med slebet røgkvarts. Dessin 810. Georg Jensen efter 1945. Vægt ca. 19 g. Front L. 2,9 cm. (2) Original æske medfølger.
4 meter dobbelt gitterlage 200 x 200 cm sortmalet galv, højden måler 150 cm i midten. Smedejern. Ubrugt.
1864. 2 sk. blå. Pragtfuldt LOKALBREV annulleret NAKSKOV 6.9. Perfekt velholdt kvalitet [ 11 ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
50 stk terrassebrædder af lærk, douglas, fyr eller gran 28x120x1800mm. Ubrugt, har stået udenfor i længere tid.
TRYKLUFTSLANGE opruller, 10+1 meter. Maks. 12 bar. Ubrugt.
Hele Verden. Parti i 4 flyttekasser med diverse samlinger, lagerbøger, tilbehør, kartotek, FDC osv. Mest fra Danmark og Norden. [ ** * ? ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
BUDT 1150,- DKK
Rubin- og jadebroche af 18 kt. guld i form af et fly prydet med to cabochonslebne stjernerubiner og poleret jade. Vægt ca. 5,5 g. Mål: 3,6×4,7 cm.