Janus la Cour (f. Ringkøbing

Lukker 02/12-2024 14:55:00

Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909) “Graavejrsdag ved Stranden”. Sign. J. la Cour 6. August 1877. Olie på lærred. 45×67. Rikard Magnussens fortegnelse over Janus la Cours malerier, 1928, nr. 421. Udstillet: Antagelig Charlottenborg 1877 nr. 67. Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 331, 1946 nr. 83, afb. s. 11.