Figur af forgyldt bronze i form

Lukker 03/12-2024 11:55:00

Figur af forgyldt bronze i form a Amitayus siddende i dhyanasana på en dobbelt lotustrone. 18. årh. Vægt 1060 g. H. 16 cm. Proveniens: Fra en dansk privatsamling.