Lukker 02/12-2024 11:30:00
Parti div. sanitet (noget har været monteret)(Nye toiletsæder)
Afhentes: J.P. Larsensvej 9 C 8220 Brabrand (via Google Maps)
Yomut hestedækken, Turkmenien. Fuldknyttet hestedækken med klassisk stribet design. 20. årh. midte. B. 113. H. 133.
PU montagehandsker i størrelse 10. Bemærk der 120 par i kassen.
Løgstør SX-WP family. Ubrugte isoleringsrør med kemi til skum. Ø 30 cm. Pallen følger med.
Ifø badekar i stål 1500x700cm. (ubrugt)
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935) “Moonlight Grape” ring af sterlingsølv. Vægt ca. 21,5 g. Front 2,6×3,6 cm. Str. 56.
HYDRAULISK DONKRAFT, 1 stk. Walter Stahl, 4 T.
Radiator Purmo, 90 cm høj, 200 cm lang, 3 stk, tredobbelt med lameller, med beslag. Har skade på ende gavl, se foto. Ubrugt.
12 bts. Château Lafite Rothschild, Pauillac. 1. Cru Classé 2016 A (hf/in). Owc.
BUDT 36000,- DKK
Carl O. J. Lund (f. København 1857, d. sst. 1936) Kystparti med skumsprøjt ved høfden. Sigm. Carl. O. J. Lund. 1903. Olie på lærred. 45×32.
Signeret Emadzadeh Isfahan tæppe, Persien/Iran. Detaljeret medaljondesign på mørkeblå bund. Signeret: Emadzadeh Isfahan Iran. Knyttet med korkuld på silkekæde med konturer og partier med silkeluv. Ca. 800.000 kn. pr. m2. 20. årh.s midte. 310×214. Proveniens: Dansk privatsamling. From the early years of the 20th Century In pursuit of technical excellence, established in Classical times there appeared a number of highly skilled designers determined to establish and maintain excellence in woven carpet art. The most famous of these designers were from the Seirafian family. Other significant Esfahan designers emerged at this time of which Emadzadeh was one of them, although output from his workshops is relatively small by comparison.