Stor barok lysekrone af Böhmisk

Lukker 03/12-2024 12:55:00

Stor barok lysekrone af Böhmisk glas, profileret stamme, otte snoede lysarme, talrige lysspyd behængt med prismer. Sammensat af forskellige dele, 18. årh.s første halvdel. H. 140. Diam. 95. Proveniens: Dansk herregård på Sydfyn.