Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d.

Lukker 03/12-2024 15:55:00

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973) “Allysloper”, 1961. Sign. Jorn; sign. og dateret på bagsiden. Olie og lakmaling på lærred. 27×22. Litteratur: Guy Atkins: “Asger Jorn: The crucial years 1954–1964”, London 1977, nr. 1372, gengivet side 356. Udstillet: “Asger Jorn - Luxury paintings”, One-man exhibition with a catalogue preface by Lawrence Alloway, Arthur Tooth & Sons, London 30. maj - 24. juni 1961, kat. nr. 20 (mærkat på bagsiden). Udstillet: “Arte e Contemplazione”, Mixed exhibition. Catalogue prefaces by Paolo Marinotti and Carl Sandberg, Palazzo Grassi, Centro Internazionale delle Arti e del Costume, Venedig juli - oktober 1961, kat. nr. 7 (label on the reverse). Proveniens: Arthur Tooth & Sons, London. Proveniens: Galleria Marescalchi, Bologna. Proveniens: Dansk privatsamling. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.