Lukker 26/11-2024 08:05:00
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk Hitachi Hitachi ZX250 LC-5B - 26 ton - GPS Trimple CB Hitachi Hitachi ZX250 LC-5B - 26 ton - GPS Trimple CB460
BUDT 169000,- DKK
Hele Verden. 2 flyttekasser med samlinger inkl. Danmark, Norge og Canada og et par enkle bedre udgaver iblandt. [ ** * ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Tjekkoslovakiet, Dukat 1924, Kremnica, St. Wenzel, F 2, KM 8, 3,50 g.
BUDT 3900,- DKK
BUDT 23000,- DKK
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006) To kander af lertøj modelleret med kvindeansigter, den ene todelt med aftagelig hat. Dekorereret med polykrome glasurer på lysegrå base. Sign. monogram, Danmark samt hhv. K 8, -76 og K 6, -84. H. 26 og 33. (2)
Stor samling ægyptiske oldtidseffekter bestående af ialt 22 skarabæer af steatit, rød jasper (to stk), ametyst (1 stk), en skarabæ sat i en lang halskæde med agat perler (L. ca. 100 cm. i omkreds), ni amuletter og segl af fajance bl.a. segl amulet med Thutmose III kartouche og en plakette af rød jasper med bl.a. Horus desuden et assyrisk rullesegl og et rundt achaemenide segl af krystal. Fra 18.-20. dynasti, 1550–1080 til Sentid, 664–332 f. Kr. Assyriske rullesegl, c. 700 f. Kr. (33) Et græsk hellenistisk vedhæng af guld i form af en amfora. 2.-1. årh. f. Kr. Vægt 2,7 g. L. 3,5 cm. Proveniens: Erhvervet i 2002 og 2003, Artemission. Certifikater medfølger.
7 stk Barstole, Brugte
Lysberg, Hansen & Therp Et par armstole med tilspidsende ben af mahogni. Sider, sæde samt ryg betrukket med nigerskind. Udført 1940–1950'erne hos Lysberg, Hansen & Therp. (2)
Håndklædestang Saniscan 2 stk med dobbelt stang, 2 stk med enkelt stang. Ubrugt.
Litteratur. Danmarks Tofarvede Frimærker 1870–1905. Pragtværk i 6 bind. Af Lasse Nielsen. Som nye ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
1941. Karavel, 20 øre, rød på censurbrev fra Vejle 5.2.1941 til CHRISTIANSHAAB, GRØNLAND. Ann. med udslebet stjernestempel VEJLE 1. Sort liniestempel “GREENLAND (VIA LISSABON-NEW YORK) [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
2 stk LED Loft pendler, ubrugte