Lukker 02/12-2024 11:15:00
Div. kuglehaner
Afhentes: Rorupvej 19 4320 Lejre >>KÆLDEREN (via Google Maps)
52 dele topnøglesæt. Ubrugt
Kraftig sneslynge med A-ramme og PTO drevet. Har stået på lager og ikke været i brug. Hydraulsik drejefunktion. Sekura 220
Klemmetrailer til 24 baller med udskydeligt lad. Meget robust bygget. ABC Leci Klemmetrailer - Halmvogn med udskydeligt lad
BUDT 25500,- DKK
KØBENHAVN-ROSKILDE 13.10.47. Bureaustempel på pragtbrev til Stoholm. Særdeles sjældent stempel [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk JF GMS 3200 UP - F JF GMS 3200 UP - Flex
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958) Et par fire-armede kandelabre af sølv med stiliseret ornamentik. Kantet, delvis gennembrudt fodstykke og tre fødder. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. Samlet vægt 4023 g. H. 53,3. Diam. ca. 28. Lystylles indv. diam. 3. (2)
Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018) Komposition. Sign. Per Kirkeby, 18–5-88. Tusch og akvarel. Lysmål 23×27. Proveniens: Malernes Udstilling, København. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Gibraltar, Elizabeth II, 1952–2022, lI, 5 Pounds 2020, Au, 39.93 g, 22 ct, The Flames Edition, in original box of issue.
BUDT 16000,- DKK
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989) “FJ 46”. Armstol med stel af nøddetræ. Sæde samt ryg betrukket med naturskind. Formgivet 1946. Udført ca. 1960'erne hos snedkermester Niels Vodder, stemplet. Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1946. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 2, s. 320–321.
Smykkesæt af sølv bestående af armbånd og halskæde. Samlet vægt ca. 79 g. L. ca. 17–41 cm. (2)