Lukker 26/11-2024 17:00:00
“Afrodite/Venus Anadyomene” romersk formstøbt terracotta figur, nøgen kvinde med folderig klæde om hofterne, løftede arme og med hårlokker i hænderne. På rund base. 1. årh. f. Kr.-1. årh. e. Kr. H. 19 cm. Proveniens: Dansk privatsamling. Ifølge oplysninger erhvervet hos Bonhams, 1990erne.
Diamantarmbånd af 18 kt. hvidguld prydet med talrige diamanter på i alt ca. 2.71 ct. Farve: D. Klarhed: VVS. L. 17,1 cm.
BUDT 24000,- DKK
Cartier Déclaration af 18 kt. guld og titanium, ref. 2611. Quartz værk. 2000'erne. Cartier alligatorrem med Cartier foldespænde af 18 kt. guld. Urkasse og én af guldringene er prydet med talrige brillantslebne diamanter. Ø 19×39 mm. Cartier-æske og manual medfølger. Emnet er omfattet af CITES-appendix II og kræver CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land uden for EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse.
Walasse Ting (f. Shanghai 1929, d. New York 2010) Kvinde med vandmelon. Sign. med kunstnerens røde stempel. Akvarel på papir. Bladstørrelse 47×38. Monteret i plexglas kasse. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Glasvarer, 35 stk. Vintage krystal fad, krystal vase i grøn, Itala ballo fyrfadsstager, hyacintglas, Knapstrup platter med Storm P motiv m.m. Brugt. Fra dødsbo, salg for advokat. MOMSFRI
Velholdt og velfungerende lysmas Wacker Neuson LTC4L
Sikkerhedssko Ortholite, str 44, lædersikkerhedssko. Ubrugte
20 stk. Mtech LED indbygningsspot. 3 W. Ubrugt.
Mogens Zieler (f. København 1905, d. Odder 1983) “Fra stenalderen”, 1954. Sign. Zieler 54. Blyant og oliekridt på papir. Lysmål 29×32. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler. Rokoko form, 19. årh. H. 101. B. 60.
- Forberedt for 2-D maskinstyring (NB: Der medfølger ikke et maskinstyringssystem selv om der er monteret en antenne bagpå maskinen). Volvo EC240 BLC - 26 ton - Video !
BUDT 177000,- DKK