Lukker 28/11-2024 18:00:00
Chippendales oval fad 47x33 cm. 11 stk.
Carl Fagerlund (f. 1915, d. 2011) Et par firsidede bordlamper af klart glas med underfang af rødt glas. Begge udført og sign. hos Orrefors, den ene desuden mærket RD 1323. Begge med etiket. H. inkl. fatning af messing hhv. 32,5 og 33,2. (2)
Jaeger-LeCoultre Reverso Classique af 18 kt. guld og stål. Ref. 280.5.08. Quartz værk. Rem af brun læder. B 23 mm.
BUDT 16500,- DKK
10 stk Borde 120 x 80 cm
VAREBIL, FORD Transit 280S 2.2 TDCi (100 HK) Kassevogn Man. 1st. Indreg: 31-08-2012. Synet: 29-08-2022. Km-tæller viser: 121865.
Keld Moseholm (f. Freltofte 1936, d. Svendborg 2023) Uden titel. Stemplet KM 6–8. Patineret bronze. H. 19,5. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
2 stk. antik hjul Ø. ca. 120 cm.
Martin Nyrop (f. Ringkøbing 1849, d. København 1921) “Rådhusreol” af fyr. Udført hos Rud Ramussens Snedkerier. H. 145 B. 63 D. 37. Formgivet til Københavns Rådhus.
Unidrain highline model 700 casette. Ubrugt.
Cartier Diamantarmring “Juste un Clou” af 18 kt. rosaguld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 2.26 ct. Ref. nr. BGK268. Signeret Cartier. Vægt ca. 33,5 g. Diam. ca. 6 cm. Str 17. Nypris ca. DKK 404.000 DKK.
MX 230 Siloklo. Velholdt siloklo,- med Manitou skifte. Bredde 230cm. Vægt. 641 KG.
1 bt. Château Cheval Blanc, 1. Grand Cru Classé A 1964 C (ms). We are proud to present this lot as part of a collection sourced from a natural Scandinavian cellar with high humidity. Gathered over several decades and vintages going all the way back to the memorabel harvest of 1947 in Bordeaux.