Lukker 25/11-2024 11:00:00
2 stk. antik hjul Ø. ca. 120 cm.
Afhentes: Skalmstrupvej 3A 7850 Stoholm (via Google Maps)
Prædynastisk ovoid vase af sort, blankpoleret keramik, med profileret rand og to rørformede hanke. Med stand. Naqada II-III, ca. 3500–3100 f. Kr. H. 10,5 cm. Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet hos Bonhams auktion 12. december 1995. Lot 67.
UDSUGNINGSARM.
Einar Wegener/Lili Elbe (f. Vejle 1882, d. Dresden 1931) Parti fra Frederiksberg Slot. Sign. E. Wegener 1911. Olie på lærred. 74×60.
Grønlandsk sypose med snørelukning og otte remme/bælter af skind prydede med indfarvede skindstykker i forskellige mønstre. 1930'erne. Sypose H. 19. (9) Proveniens: Indsamlet af Anne Marie Fuglsang-Damgaard 1930'erne. Gift med præst og seminarieforstander Adelbert Fuglsang-Damgaard, Godthåb/Nuuk 1934–1945. Præmieret ved en konkurrence i Godthåb/Nuuk ca. 1937.
Royal Swiss juice presser, 1000W. 2 hastighedsindstillinger (0-1-2), Stor volumenbeholder (ca. 2,0 liter kapacitet), Kan demonteres fuldstændigt for hurtig og nem rengøring. Ubrugt og i original emballage + MOMS
Toiletsæde Saniscan vital soft med softclose og lift-off. Inkl beslag. Ubrugt
1 bt. Champagne “Vintage”, Krug 2008 A (hf/in).
Palle Suenson, tilskrevet (f. 1904, d. 1986) Sæt på seks runde loftslamper med messingkant, bundskærm af hvid akryl. Formgivet og udført ca. 1962 til Burmeister & Wain's administrationsbygning, Torvegade. Diam. 40. D. 9. (6)
9 stk Skagenshegn på fod, Hvid H 75 B 150 cm
Hans Henrik Fischer (f. 1978) “U. titel”. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 80×80. Uindrammet. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
BUDT 17000,- DKK
Termostat ventiler 8 stk omvent vinkelløbende 1/2". 4 stk vinkel løbende 1/2". 3 stk lige løbende 1/2". 6 stk termostater ventiler, se billede. Ubrugt.