Lukker 02/12-2024 19:02:00
I. E. C. Rasmussen (f. Ærøskøbing 1841, d. Atlanterhavet 1893) “The Journey - Preparing a Camp for the Night”. I. E. C. R. 1886. Sign. Olie på lærred. 39,5×75,5.
SKRUESTIK.
Jens Birkemose (f. København 1943, d. 2022) To kompositioner i én ramme, 1994. Collage og blyant på papir. Begge sign. J. Birkemose. Bladstørrelse 21,5×14,5. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
STRYGESTÅL med diamantbelægning. Ubrugt i gaveæske. Modelfoto
Pierre Soulages (f. Rodez 1919, d. Nimes 2022) “Sérigraphie no. 18”, 1989. Sign. Soulages, CCXL/CCC. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 89×68,5. Uindrammet. Litteratur: Pierre Encrevé & Marie-Cécile Miessner: “Soulages - L'Oeuvre Imprimé”, BNF / Musée Soulages, Rodez 2003, kat. 110. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
170 stk betonfliser 5x25x50cm. Ubrugt på 7 paller.
Diamantarmbånd af 18 kt. hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 1.40 ct. Vægt ca. 16,5 g. B. 5 mm. L. 18,5 cm.
BUDT 11500,- DKK
BUDT 12500,- DKK
Smaragd- og diamantring af platin prydet med smaragdslebet smaragd på ca. 3.08 ct. omkranset af talrige baguetteslebne diamanter. Vægt ca. 11 g. B. 12 mm. Str. 53.
OLIEPUMPE med tæller, slange m.m. 230V.
13 stk Foldeborde 180 x 75 cm, i metal og plast, med Brugsspor
BUDT 1900,- DKK