Lukker 02/12-2024 19:44:00
Paravent bestående af tre fløje, delvis dekoreret med lak 'en chinoiserie', antagelig Frankrig, 19. årh.s slutning. Hver fløj 158×49 cm.
Bunkakniv, 21 cm knivblad, udført i 110 lags Japansk Damaskus stål. Super skarp og holdbar. Hårdhed 60-62 HRC. Skæfte i ironwood. Inkl. Skede uført i træ. Ubrugt i gaveæske udført i træ. Modelfoto
Australien. Lille parti i kasse med bl.a. samling i indstiksbog samt stater samling i anden indstikbog. Samlet til ca. år 1992. [ ** * ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Forskærerkniv, 21 cm knivblad, udført i 67 lags Japansk Damaskus stål. Super skarp og holdbar. Hårdhed 60-62 HRC. Skæfte af pakkatræ. Ubrugt i gaveæske. Modelfoto
SVEJSER, Migatronic FLEX4000 CO2 svejser med puls.
Et par kinesiske ovale spillebrikker af hardwood L. 4 cm samt et to-rumsbæger af bambus med låg af hardwood L. 10 cm. 19/20. årh. (3)
1852. 2 RBS Thiele. Plade I, nr. 19. Type 3. Pænt, letstemplet eksemplar. Attest Nielsen [ 2b ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935) Cirkulær opsats af sterlingsølv, åben stamme smedet med stiliserede blade og bær. Georg Jensen 1925–1932. Dessin 234 B. Vægt ca. 227 g. H. ca. 8,3. Diam. 12.
Hartmann's Diamantring af 18 kt. rosaguld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 1.98 ct. Farve: H. Klarhed: VVS-VS. Vægt ca. 11,5 g. B. 9 mm. Str. 54.
Batteri kædesav, inkl. 2 stk. batterier, 24V, 5Ah samt lader. Ubrugt i opbevaringskasse.
“Flora Danica” skål af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 3504. Royal Copenhagen. Diam. 23 cm.