ALUKAR, 1200x800 mm. Vægt 65 kg.
1 bt. Bourgogne Aligoté “Sous Chatelet”, Domaine d'Auvenay 2009 A/B (ts).
Christian Thørrestrup (f. København 1823, d. sst. 1892) Forgrundsstudie fra Skaane, 1874. Sign. Thørrestrup 1874. Olie på lærred monteret på malepap. 19×42.
To par platter af porcelæn, dekoreret i underglasur blå lavet i anledningen af Industrial udstilling i Malmø, Sverige og Kvindernes udstilling i 1895, sidstnævnte tegnet af Arnold Krog. Royal Copenhagen og B&G. Diam. 18,5 og 21 cm. (4)
Prospekter og Købstadskort. Lot med 62 Pontoppidan-kort fra 1760'erne opsat i bordvifte + løse kort. Nogle i dublet og alle i god kvalitet ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
2 stk. Frandsen børnependel(ubrugt)
Edith Sonne (f. 1910, d. 1993) Kugleformet vase af stentøj med smal munding, dekoreret med dekor i relief og brunlig glasur. Sign. Sonne. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 14.
BATO VÆRKTØJ. Topnøglesæt samt Ringskraldenøglesæt.
1 bt. Château Cos d' Estournel, Saint - Estephe. 2. Cru Classé 1955 B/C (us). 1 bt. Château Cos d' Estournel, Saint - Estephe. 2. Cru Classé 1955 C (ms). Total 2 bts. We are proud to present this lot as part of a collection sourced from a natural Scandinavian cellar with high humidity. Gathered over several decades and vintages going all the way back to the memorable harvest of 1947 in Bordeaux.
TOPNØGLESÆT med 171 dele, Bearsafe. Ubrugt.
1871. 2 sk. ultramarin. Parstykke på PRAGTBREV fra Præstø [ 1 ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×