Sjælden kaukasisk vin-drikkekar “azarpeshi” af sølv, af traditionel form, cirkulært-profileret laf, monteret med floral ornamentering til det lange håndtag med tilspidset tunge, dekoreret med niello-arbejde i form af blomster og geometriske mønstre. Bagsiden af laffet stemplet med tre georgiske og identiske kontrolmærker for sølv. Georgien, 18. årh. Vægt 274 g. L. 34,5 cm. Et vin-drikkekar som denne var brugt til f.eks. bryllupper, hvor gæsterne hver havde en til at drikke af fra en fælles bowle. Dette vin-drikkekar kan dateres til regeringstiden af Kong Heracluis II af Georgien (1762–1798). Han opnåede magten over et forenet Georgien, men kort efter hans død blev landet overtaget af Rusland.