Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien/Iran. Detaljeret medaljondesign på mellemblå bund prydet med slyngede grene, palmetter og rosetter. Knyttet med korkuld på silkekæde. Betegnet: “Made for Seirafian Isfahan Iran”. Ca. 1,1 mio kn. pr. m2. 1950–1960. 236×145 cm. Proveniens: Dansk privatsamling.