Romersk hoved af marmor i form af Eros, drejet let mod højre, håret delt i en central fletning over isen og krøller i siden, der holdes på plads med et bånd rundt om hovedet, store krøller under båndet dækker nakken. Detaljer både hygget og indridset. Monteret på stand. 1. årh. e. Kr. H. 16 cm. Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet i 1990, Kunsthallen auktion 396, lot. 426. Før da fra en herregårdssamling erhvervet på auktion i Rom i 1850 over indbo fra Palazzo Braschi.