ubrugt trykfordeler for melprodukter
3 stk kniv sliber, ubrugte
Dansk flisebord af bemalet træ, plade med 24 fajance fliser dekoreret i blåt med arkitektur. Fliser 18. århs. slutning. Underdel rokoko form, 19. årh. H. 76. B. 87. D. 61.
Køkkenknivssæt udført i rustfrit tysk DIN 1.4116 stål. Kokkekniv, santokukniv og universalkniv. Knivblad 13 - 21 cm. Super skarpe og holdbare. Hårdhed 56 HRC. Skæfter i ibenholt træ. Ubrugte i gaveæske. Modelfoto
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972) “Biblioteksbord”. Spisebord af teak med endeklapper og gateleg stel. Udført hos Karl Andersson & Söner for Illums Bolighus med plakette herfra. H. 70. L. 70/183. B. 120.
Meissen “Prunk”-kaffeservice af porcelæn stafferet med guld, bort dekoreret med bladværk og muslingeskaller i let relief. (7) Bestående af: kaffekande, flødekande, sukkerskål, 1 underkop og 3 sidetallerkener.
Ametyst- og diamantvedhng af 14 kt. guld prydet med oval facetslebet ametyst på ca. 26.3 ct. og tre brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.40 ct. Farve: F-G og Light Yellow. Klarhed: VVS-VVS1-VVS2. Vægt ca. 8,5 g. B. 19 mm. L. 3,2 cm. Smykkevurdering fra Magnus Enna medfølger. 2020.
Bismarck halskæde af 8 kt. guld. Vægt ca. 14,5 g. L. 43 cm.
Rotorharve med såmaskine Nye tænder på harve. Skiver på såmaskine er skiftet. Står klar til brug. Computer medfølger. PTO medfølger. 3 punkts ophæng. Massive gummi pakker. Sået 557 ha.
Postkort mv. 2 flyttekasser med postkort inkl. gamle album med bedre topografiske motiver bl.a. en del fra Bornholm og Næstved, samt mange turistkort i æsker. Desuden 3 flyttekasser med diverse frimærker. [ ** * ? ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Står i 6740 Bramming. 5 stk. BEGA 2859 væglamper. I farven grafit. Ubrugte. Oprydning fra virksomhed. +MOMS