værktøj, bor og skærende m.m.
England, Elizabeth II, 5 Pounds 1984, “2nd Portrait of QE II”, 5 Pounds 1993, “3rd Portrait of QE II”, 5 Pounds 2014, “4th Portrait of QE II”, og 5 Pounds 2021, “5th Portrait of QE II”, i alt 4 stk., Au, 159,.6 g 916.7/1000
BUDT 70000,- DKK
Antikkens Grækenland, Seleukidiske Kongedømme, Antiochos VII Eurgetes Sidetes, 138–129 f.Kr., Tetradrachm, SNG Spaer 1857, Newell SMA 282, 16,73 g. Ex. Busso Peus Nachf. Ex. Professor Niels Hannestad
Brusehoved Grohe vitalio start 210, ø 210 cm. Ubrugt
Bestående af: Bagplader, 3 stk. spejle, 16 stk. gardiner med stænger.Køber nedtager selv
Sidevegger har est ut, se bilder. Ett hjul høyre side bak står fast, sannsynligvis vaier som har hengt seg opp. Visning mulig ved forespørsel på mail.
Eppendorf Centrifuge 5810R er en højkapacitets kølecentrifuge, der kombinerer effektivitet med fleksibilitet. Den er designet til både at håndtere store prøvemængder og til at give præcise resultater ved en bred vifte af centrifugeringsopgaver. Centrifugen er velegnet til anvendelser inden for bioteknologi, cellekultur, klinisk diagnostik og molekylærbiologi. Disse maskiner sælges uden strømkabler. Den ene af maskinerne er ikke driftsparat, derfor sælges denne med som reservedels maskine eller rep. objekt. Specifikationer: Maksimal kapacitet: Op til 4 x 750 ml (svingrotor) eller 4 x 250 ml (fastvinkelrotor) Maksimal hastighed: 14.000 rpm (afhængigt af rotor) Temperaturområde: -9°C til 40°C for præcis temperaturstyring Rotor kompatibilitet: Kompatibel med en bred vifte af sving- og fastvinkelrotorer Brugergrænseflade: Digitalt display med enkel betjening Programmerbarhed: Mulighed for at gemme brugerdefinerede indstillinger for hurtig adgang Kølesystem: Effektivt kølesystem for temperaturfølsomme prøver Nøglefunktioner: Høj kapacitet og kompakt design, der sparer plads i laboratoriet Hurtig acceleration og deceleration for reduceret centrifugeringstid Præcis temperaturstyring, hvilket gør den ideel til temperaturfølsomme prøver Stort udvalg af rotoroptioner, der understøtter fleksibilitet i prøvehåndtering Lav støj, der bidrager til et bedre arbejdsmiljø Anvendelsesområder: Eppendorf Centrifuge 5810R bruges i forskellige laboratorieapplikationer, herunder: Cellekultur og cellepelletforberedelse Proteinfældning og rensning Kliniske prøver DNA- og RNA-ekstraktion Udover tilbehøret der ligger sammen med maskinen medfølger der 4 stk 4 x 750 ml rotor buckets, 4 kasser adaptere til 14 x 5 ml / 15 ml og 2 kasser af 2 adaptere til 7 x 50 ml. For yderligere spørgsmål om maskinen eller auktionsbetingelserne kan der rettes henvendelse til Victor Nygaard på telefon +45 53505560. Maskinen sælges kun til virksomheder med et dansk registreret CVR-nummer.
A Chinese cinnabar lacquer peach-shaped box and cover whose exterior exquisitely carved with a scene of Daoist Immortal Li Tieguai wandering amongst pines surrounded by leafy sprays and peaches. The interior and base lacquered black. Qianlong. Diam. 16 cm. Provenance: The property of a gentleman.
Solcelle 60W gadelampe med bevægelsessensor og indbygget batteri. 60W 6500K. 5V. Ubrugt.
BUDT 13750,- DKK
Henrik Lund (f. Nanortalik 1875, d. Narssaq 1948) Udsigt nordvest for Narssaq. Til venstre øen Tugtutôq. Sign. Henr. Lund 1939. Akvarel på papir. Bladstørrelse 16,5×30. Parti nord for Narssaq. Dyrnæs med nordboruiner og Kvanefjeld. Sign. Henr. Lund 1939. Akvarel på papir. Bladstørrelse 19×28,5. Efterårslandskab ved en sø nær Narssaq. Sign. Henr. Lund Sept. 1940. Oliekridt på karton. Bladstørrelse 27×38. Udsigt mod syd fra Narssaq Fjeld/Qaqarssuaq mod sejlruten til Julianehåb/Qaqortoq. Sign. Henr. Lund1941. Oliekridt på karton. Bladstørrelse 27×38,5. Uindrammet. (4) Proveniens: Forstander for Grønlands Seminarium Adelbert Fuglsang-Damgaard (1904–1971).
. Färmartanken 3000 liter