Lukker 08/12-2024 14:45:00
Christian VIII, speciedaler 1846 VS / HC, H 3F
Gram Udsuger/ Filter. Transportabel udsugning / Filter Ikke afprøvet ved gennemgang. Oplyst virker!
Ubekendt maler, 19. årh. Portræt af Per Södermark (1822–1899). Sign. K. P. B. 1847. Bly og pastel på papir. Bladstørrelse 23×17,5. Uindrammet. Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 50, omtalt s. 73, ill. s. 73. Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 16). Johan Per Södermark gik i fodsporene på sin far Olof Johan Södermark (1822–1899), som var militær topograf og senere kunstner. Per Södermarks karriere startede i 1843 også i militæret, men valgte allerede få år senere i 1848 at kaste sig over billedkunsten. Han startede i lære hos sin far og blev senere optaget på Kunstliga Konsthögskolan i Stockholm. Det var under sin tid på Akademiet, at han fik mulighed for at tage på en studie- og dannelsesrejse til blandt andet Rom.
P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875) Parti fra Tisvilde Strand. 1836. Usigneret. Olie på malepap. 19,5×29,5. På bagsiden følgende attestation fra kunstnerens søn Joakim Skovgaard: “At dette maleri er malet af Prof. P. C. Skovgaard er jeg overbevist om. Joakim Skovgard”.
BÆKKELUND. Posthornstempel i sort farve på fint brugsbrev til København. DAKA (183.5) +1.500 [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Gucci “Joy” taske af brunt monogram kanvas med hvide lakeret læderbesætninger, gyldne beslag, to hanke, et rum med hægtelukning, en indvendig lynlås lomme og mørkebrunt stof for. H. 30 x B. 36 x D. 10 cm.
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel En sommerdag ved Taormina. Usigneret. Betegnet Taormina 18. April 1863. Olie på papir monteret på lærred. 28×36. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1044, 2010 nr. 1007.
1918. 27/1 øre - 27/10 øre. Vm. III. Komplet sæt postfrisk med hjørnemarginaler. [ 85X-89X ] [ ** ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
BUDT 370,- DKK
Det er KUN skabet til højre, skab 2. Det andet skab har sit eget LOT-nummer. Bredde 40 cm. Dybde 50 cm. Højde 187 cm. Aflåst, nøgle følger med. 18 separate hylder, 19 stik. Øverste hylde mangler. Hylder passer til mobiler og/eller pc. I fin stand.
Parti bor
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk Ransomes Highway 3 4WD Only 250 ho Ransomes Highway 3 4WD Only 250 hours
BUDT 76000,- DKK
Ca. 90 stk. div. LED-lygter (ubrugt)