Lukker 08/12-2024 15:13:00
Fransk Indokina, 5 Cent. 1930, KM 18, (8 stk), Kina, 10 Cash u.år (ca. 1920), KM 302.a, “messing”, 10 Cash u.år (1920), KM Y305, og Hu Poo, 20 Cash u.år (1917); KM Y5 m.m., i alt 12 stk.
Jens Hjorth Armstol med sæde og ryg af formbøjet lamineret teak, stel af bøg. Udført hos Randers Stolefabrik. Den lavere hvilestol af modellen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia 1953. Litteratur: Tidskriftet “Møbler”, nr. 6 1953, s. 20. Litteratur: Randers Stolefabrik katalog 1954. Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 162. Her er stolen dog fejlbeskrevet, som tegnet af Ib Kofod-Larsen.
Et par tidlige danske barok stager af sølv, balusterformet stamme med knapper, drevet og punslet med gadroneringer og bladværk, rundt, lethvælvet og profileret fodstykke. Mester Christen Jensen, København 1713. Vægt 606 g. H. 18 cm. (2) Proveniens: Fra samlingen efter højesteretssagfører Ole Gangsted-Rasmussen (1911–1998).
Ubekendt maler, 19. årh. Kystparti fra et fiskerleje ved Groningen, Holland. Usigneret. Olie på træ. 18×24.
ATV 110 CC Farve blå. Benzin, med for og baglygter, 7 tommer hjul, siddehøjde på ca. 57 cm. Motoren er luftkølet 4-takt med elektrisk start. Vi anbefaler skift af motoroile inden opstart. Ubrugt i kasse.
Majken á Grømma (f. Danmark 1956, d. 2016) “På vej”, 2007. Sign. M á G. Olie på lærred. 150×150. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
10 stk. Cindy bordlampe(ubrugt)
Svensk bogskab af gråmalet træ, fronten med et par glaslåger bag hvilke justerbare hylder, den nederste del med to riflede låger. Gustaviansk form, 19. årh. med senere ændringer og tilføjelser. H. 235 cm. W. 115 cm. D. 46 cm.
KWSM-12IR32HF
"Stenballe" fejekost medfølger. Har noget rust. Må kun sælges til eksport, se Vilkår og Betingelser punkt 11. Yanmar EF235 - 4WD- Kun 908 timer / Only 908 hours
BUDT 29000,- DKK
Romerske kejserdømme, Elagabalus, 218–222, Antoninianus, Rom, SALVS ANTONINI AVG, 4,09 g, RIC 138 - let korroderet Ex. Professor Niels Hannestad, Ex. Eton Collection. Samleretiket medfølger.
BUDT 310,- DKK
Tre snapsehunde af klart og blåt glas. 19. årh.s sidste halvdel. H. 16–19 cm. L. 21–23 cm. (3)
Opal, safir, tsavorit- og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med cabochonslebet syntetisk opal på ca. 10.09 ct. omkranset af talrige dråbeformede safirer på i alt ca 2.19 ct., dråbeformede tsavoritter på i alt ca. 1.81 ct. og brillantslebne diamanter på i alt ca. 1.27 ct. Farve: I-K. Klarhed: SI-P1. Vægt ca. 10 g. Front 2,5×3 cm. Str. 53. Dette emne handles i fuldmoms Fuldmoms På dette emne beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær