Lukker 08/12-2024 14:19:00
Romerske kejserdømme, Elagabalus, 218–222, Antoninianus, Rom, SALVS ANTONINI AVG, 4,09 g, RIC 138 - let korroderet Ex. Professor Niels Hannestad, Ex. Eton Collection. Samleretiket medfølger.
BUDT 310,- DKK
10 stk LED Lamper til opsætning ,ubrugte i kasser
Carl Wilhelm I Kolbe (f. 1757, d. 1835) Skovparti med en rejsende, der tager et hvil. Tryksign. C.W. Kolbe. Radering. Lysmål 28×35.
3 stk. Humidifier B 250 Electronic, luftfbefugter med 20 liters tank, og en luft strøm på 300-500 m3 / timen, strømkabel 230V samt slange for vandtilslutning
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992) Et par skabe af massiv mahogni, indvendig med hylder. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H./B. 76. D. 36. (2) En nøgle medfølger.
Hydrema 912DS Dumper. Årgang 2013 med 6774 timer. Maskinen er udstyret med følgende: Radio. Walkie talkie. Tip med drejeskammel. Bakkamera. Maskinen fremstår i god funktionel stand og er løbende serviceret. Sidste service blev foretaget januar 2024 ved 6400 timer.
Action/sportskamera BLÅ farve med 2" farveskærm, 12 Mp, 1080P full HD video, beslag til hjelm, cykelstyr mv. samt vandtæt kameraboks 30 meter. Indbygget opladeligt Li-Ion batteri. (Ubrugt)
32m2 gulv- og vægfliser 33x33cm + 300 stk. matchende 10x10cm + ca. 70 stk. sokkelfliser 8x33cm. Ubrugt.
Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993) “Kvinden og Narren”. Sign. Heerup. “Unikum”. Håndkoloreret litografi. Lysmål 57×57. Litteratur: Moestrup nr. 179. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Romerske kejserdømme, Septimius Severus, 193–211, Denar, Emesa, 194–195, LIBER AVG, 3,29 g, RIC 401
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954) “Den røde stol”. Sæt på 12 stole med profileret stel af mahogni. Sæde og ryg betrukket med patineret cognacfarvet nigerskind, hæftet med messingsøm. Model 3758. Formgivet 1927. Udført 1960–1970'erne hos Rud Rasmussen snedkerier. (12) Litteratur: Gorm Harkær, Klintiana: “Kaare Klint”, bd. 2, ill. og omtalt s. 82–84.
AEG slag boremaskine, samt Eagle slagboremaskine, begge i opbevaringskufferter.