Lukker 08/12-2024 15:31:00
Æske med samling af diverse udenlandske og danske mønter, i alt flere hundrede stk.
100 stk. kop m/under + 100 stk kagetallerkener
96 dåser kæde/wire-olie, AC200 á 400 ml. (ubrugt)
Dansk møbeldesign Art Deco sminkebord af mahogni og birkerod, front med to skuffer. 1930'erne. H. 133. B. 110. D. 42.
2 stk Dekorationsfad på 3-ben Ø 45 cm + 22 stk Spejlglas heraf 12 stk Ø 25 cm og 10 stk Ø 30 cm + 5 Stentøjs kander, samt 7 stk store Glasvaser
Svensk design Et sæt på fire spejle i profilerede rammer af blålakeret træ. Udført hos Luxus, Sverige. Diam. 49. (4)
Klippebord er slebet ned og malet ved professionel maler. Lejer og remhjul er skiftet efter behov. Nye knive i klippebord. Stærk maskine som kan klare store arealer. Sikkerhedsbøjle medfølge Ferris IS2500 - Video!
BUDT 44000,- DKK
Postkort. Album med ca. 179 mest topografiske kort med flere gode motiver. [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Christian IX, 10 kr 1900 VBP, H 9B, F 296, kval. 0–01, Frederik VIII, 10 kr 1908 VBP, H 2, F 298, kval. 1+, i alt 2 stk.
Carl Fagerlund (f. 1915, d. 2011) Et par firsidede bordlamper af klart glas med underfang af blåt glas. Udført og sign. hos Orrefors. H. inkl. montering af messing hhv. 26 og 26,5. (2)
Eugène Brands (f. Amsterdam 1913, d. sst. 2002) Uden titel. Sign. EB. Gouache på papir. Bladstørrelse 38×50. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Ass. 15mm kobber pres