Lukker 08/12-2024 15:38:00
Frankrig, IV Nationale våbenkongres, Lyon 1891, Ag, 82,35 g
Jochen Sachse (f. 1930, d. 2013) Marine med solnedgang over et uroligt hav. Sign. Jochen Sachse 1988. Gouache på papir. Lysmål 31×47. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Cartier “Panthere” perlesmykkesæt bestående af fem-radet armbånd og halskæde af 18 kt. guld og silverium hver med panterhoved med øjne i form af to dråbeformede smaragder samt prydet med talrige kulturperler. Perlediam. ca. 4 mm. Armbånd L. 18,5 cm og serienr. 284543. Halskæde L. 39,5 cm og serienr. 276446. (2) To originale æsker, certifikat nr. 1142343 til armbåndet og to kvitteringer fra Cartier i 2024 for omtrækning af perler medfølger.
6 stk kortærmet skjorter i str: L , ubrugt
Ege tæppefliser - 2 kasser ReForm artw.assem. ECt350 beige af 4,608 m2. hver. Total ca. 9,2 m2. Ubrugt og restparti, i original emballage + MOMS
Komplet gevindskæresæt med 110 dele i praktisk kuffert.
SKOVSTED. Sjældent stjernestempel på postkort frankeret med 10 øre. [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Står i 6800 Varde. Jagtstue tema. Opsatser, m.m. Mange dele. Oprydning fra bo. MOMSFRI
Hele Verden. Parti i flyttekasse med bl.a. breve, postkort, kartoteker, gammelt afklip osv. [ ** * ? ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
20 Pk. Jule-gavepapir hver med 4 ruller 70 x 100 cm + ca. 700 Små poser med fodbold påtrykt
Märta Måås-Fjetterström (f. Kimstad 1873, d. Helsingborg 1941) “Blomlapp”. Vægtæppe af uld i “gobeläng” teknik. Sign. AB MMF. Udført efter 1941 hos AB Märta Måås-Fjetterström. H. 25. B. 24.
Danmark. 1851–2011. Samling i 2 Leuchtturm-album med en del skillingsmærker, Tofarvede, bedre Bogtryk osv. I den nyere del ses rigtigt mange pragt/LUX-stempler [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×