Lukker 08/12-2024 16:14:00
Operation Bernhard, 10 Pounds 1935, cf. Pick 336, 5 Pounds 1938, cf. Pick 335 - falske sedler fra Operation Bernhard. (2 stk.)
Rubin- og diamantring af 18 kt. rosaguld prydet med talrige seks facetslebne rubiner og old- og antique-cut diamanter på i alt ca. 0.50 ct. Farve: G-I. Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 13 g. B. 18 mm. Str. 55.
Henry Moore (f. Castleford i Yorkshire 1898, d. Much-Hadham 1986) “Kneeling Woman”, 1982. Sign. Moore, 19/50. Litografi i farver. Lysmål 54,5×44. Litteratur: Cramer nr. 650. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
2 bts. Château Cheval Blanc, 1. Grand Cru Classé A 1996 A (hf/in).
1833. Forudbetalt brev fra Gladsaxe 16.10.1833 til Søndre-Omme Præstegaard pr. Weile. Påtegnet porto “17” i øvre højre hjørne samt rødkridt “2” som udleveringsgebyr. Pragtkvalitet [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Tysk spidsglas, slebet med person i kartouche samt tekst, fodstykke med ombukket rand. 18. årh. H. 15.
Færøerne, 10 kr 1940, u. år (1954), u. år (1962), u. år (1971), u. år 1978, Sieg 17, 23–24, 27, Pick 11, 14a-c, 16
Hartmann's Diamantring af 18 kt. rosaguld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 1.98 ct. Farve: H. Klarhed: VVS-VS. Vægt ca. 11,5 g. B. 9 mm. Str. 54.
140 stk Amalie Kagetallerkener Ø 17 cm
Jon Gislason (f. Ry 1955) “Træet ved Gudenåen”. 1998. Sign. J.G. 98. Olie på plade. 123×112. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Rusland, 10000 Rubler 1919, Pick S425, i alt 21 stk. i ucirkuleret stand