Lukker 08/12-2024 16:21:00
Politiskilt i lyst metal, lommeskilt fra ca. år 1938, nr. 1770
4 stk. tæpper med mål: 92 x 238 cm. 112 x 290 cm. 140 x 216. og 95 x 125 cm. Made in Denmark. Ubrugt, men kan dog være en smule støvet. Salg for advokat +MOMS
1856. Oscar, 2 sk samt 3 stk. 8 sk. på brev med PRAGT-stempler “LAURVIG 18/2–1861” sendt til Frankrig. Desværre kort hjørnetak nordvest på yderste venstre 8 sk. [ 2+5 ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
BUDT 4000,- DKK
Safir- og diamantring af 14 kt. guld og platin prydet med cabochonslebet safir på ca. 1.20 ct., old-cut diamant på ca. 1.00 ct. og talrige rosenslebne diamanter. Farve: H-I. Klarhed:VS1-VS2. Vægt ca. 4,5 g. B. 17 mm. Str. 55.
10, 20 og 50 kr, alle med forskellige kombinationer af årstal, litra og underskrifter, overvejende ucirkuleret, pålydende 930 DKK, i alt 27 stk.
Samling pengesedler fra Indien, 1 Rupee 1975, Pick 77p, (100 stk.), Zambia, 2 Kwacha 1988, Pick 24c, og 5 Kwacha u.år (1984–1988, Pick 25c (100 stk. af hver), i alt 300 stk.
Russisk fuldskæftet flintlåspistol af I. C. Illing ca. 1730 med pibe af Lazaro Lazarino beslået med forgyldte messingbeslag, kolbekappe med lange sporer og grotesk maske, sideblik i form af 2 slyngede underlagsskiver, aftrækkerbøjle endende i “vase”, fladt svagt bananformet låseblik mærket I.C. ILLING S.PETERSBVRG, ca. 32 cm. lang pibe kaliber ca. 14 mm. bagtil ottekantet og kanneleret fortil rund mærket LAZARO LAZARINO, original? ladestok med bendup der fastholdes til skæftet af to rørkner hvoraf spidsrørknen har lille ansigstmaske. Skæftet er fornyet fortil og har enkle skæringer om metaldelene.
6 bts. Château Latour, Pauillac. 1. Cru Classé 1996 A-A/B (bn). We are proud to present this lot as part of a collection sourced from a natural Scandinavian cellar with high humidity. Gathered over several decades and vintages going all the way back to the memorable harvest of 1947 in Bordeaux.
BUDT 15500,- DKK
32m2 gulv- og vægfliser 33x33cm + 300 stk. matchende 10x10cm + ca. 70 stk. sokkelfliser 8x33cm. Ubrugt.
Leif Sylvester (f. København 1940) Figurkomposition. Sign. Sylvester 95, 45/300. Litografi i farver. Lysmål 70×55. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
1905. Chr. IX, 25 øre sepiabrun, pos. 23 “STREG I PANDE UD FOR NÆSE og I VENSTRE 25” Stemplet eksemplar. [ 49 ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958) Tête à tëte af porcelæn, dekoreret med initialer E & J og kant i guld. Udført hos Bing & Grøndahl. Bestående af fem dele. (5) Bestående af mokkakande med stjerthank af drejet træ nr. 413, to par mokkakopper nr. 461, sukkerskål nr. 593 samt flødekande nr. 393.