Lukker 09/12-2024 18:21:00
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel Parti fra Silkeborgsøerne. Sign. K. C. From. Olie på lærred. 27×35,5. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 721, 2003 nr. 1533.
45,9kg. 995x398x740 mm.
I. L. Jensen (f. København 1800, d. sst. 1856) Opstilling med frugt og valnødder på et fad. Sign. I.L.J. 182[?]. Olie på lærred. 26×34.
2 stk. F21-E1 industri fjernbetjeninger, 65-440 volt. Ubrugt. MF
Skurvognsmodul. - Møde/spiserum. - Omklædningsrum med skabe, håndvaske og brusebad. - Seperat toiletrum. - Stole, borde og køleskab medfølger. NB ! Vinduer trænger til udskiftnin ABC Spise og omklædnings modul - Med toilet og bad
BUDT 4000,- DKK
1930. Karavel, 40 øre, grøn. Nedre marginalblok (383-H) med variant “PLET I FLAG”. Meget sjælden stemplet blok [ 13,13x ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Belgien, medalje med Kong Albert og Dronning Paola af Belgien. Modtaget i anledning af Dronning Margrethe og Prins Henriks statsbesøg i Belgien 2002, Br., 70 mm, 176,30 g, i original æske med monogram
Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915) Kystparti fra Skagen med fiskere på stranden. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 61×91.
BUDT 23000,- DKK
Fristaden Christiania, 1 Fed 1985 - Dansemønten, Ag, 16,75 g, Sieg 3.1, uden randnummer
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954) “Propeltaburetten”. Foldetaburet af elm med tilhørende bakke. Sæde udspændt med rødt skind. Model 8783. Formgivet 1930. Udført ca. 1970'erne hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 44. L. 68,5. B. 50. Litteratur: Gorm Harkær, Klintiana: “Kaare Klint”, bind 2, gengivet og omtalt s. 90.
1914. 8 øre, grøn. Variant “Stor farveplet på R”. Postfrisk. AFA 1400 [ 14y ] [ ** ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
96 stk Portvinsglas - 19 cl. model Princesa