Johan Thomas Lundbye (f.

Lukker 09/12-2024 18:33:00

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848) Parti fra Vallekilde Præstegaard. Usigneret. Dateret Vallekilde Præstegaard 3. juli 1836. Pen og lavering på papir monteret på papir. Bladstørrelse 8,7×15,5. Vallekilde var et sted som Lundbye holdt meget af, og han har udført en del værker fra egnen. Lundbyes onkel boede på præstegaarden, som er afbilledet på tegningen. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1802, 2018 nr. 103.