Lukker 09/12-2024 19:21:00
Kinesisk hatstand af porcelæn, sekskantet form, dekoreret i farver med blomstervaser og frugt delvist i relief. Monteret som bordlampe. 20. årh. H. ekskl. montering 28,5.
Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973) Uden titel. To kompositioner. Tryksign. Jorn og Jorn 56. Litografi i farver. Lysmål hver 25×42. (2) Litteratur: Van de Loo nr. 187 og 188. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Samling på fire mælkefade af glas, bestående af et lysegrønt fad, Norge ca. 1800 samt to koboltblå og et klart dansk fad, 19. årh. Diam. 16–24 cm. (4)
MATRIALESKAB/VÆRKSTEDSSKAB med nøgle. 133. MÅL H192xB1000xD420 cm
Johan Markussen (f. 1906, d. 1994) Grønlandsk landskab ved en sommerfangstsø vest for Narssaq i maj måned med sælfangere og -koner der flænser klapmydssæler. 1991. Sign. J. Markussen Narssaq 1991; sign. med datering på bagsiden. Olie på masonit. 40×61. Uindrammet. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
SKRUEMASKINE, 18V, inkl. 2 batterier samt lader. Ubrugt i transportkuffert.
1902. 8 øre, 121.tryk, vm.III.. Stemplet KOLDING 9.9.02. Attest Nielsen [ 25C ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
20 stk Led vokslys med timerfunktion højde 24,5 cm ø2 cm, ubrugte i kasse
20 stk. 12v batterier, 7,2 ah, 15x6,5x9,5 cm, ubrugte, exp. Date 2027
1841. Brev fra Ugilt til Trinderup. Påtegnet “Afleveres hos Enke Madam Brendstrup som godhedsfuld ville lade det besørge pr Expresse til Tinderup”. Meget sjældent [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Selges på vegne av kunde. Ingen kjente feil eller mangler. Skjær medfølger.
SANTOKUKNIV, 18 cm knivblad, udført i 3-lags VG-10 stål. Super skarp og holdbar. Hårdhed 60-62 HRC. Skæfte i ironwood. Ubrugt i gaveæske