Lukker 09/12-2024 20:06:00
Kinesisk rangmærke, buzi, kesivævet sort silke broderet i metal- og farvet tråd med guldfasan. Qing 19. årh. 29×31 cm.
1000 liter lufttank, 10,5 bar
Medfølger pakkaggregat se bilder. Alle servicer fulgt. Motor starter og går, men feilsøking fra autorisert verksted viser at pumpefordelingskasse mellom motor og hydraulikkpumpene er ødelagt. Kan være pumpen har skjært seg. Usikker årsak til stopp. 20 timer igjen til neste service. Bremser er frigjort for enkel pålessing for transport. Utover dette er det ingen andre kjente feil/mangler, men selges som rep objekt.
Et par “Bajixiang” skåle af porcelæn, dekorerede i farver med de lykkevarslende buddhistiske motiver. Mærket Tongzhi 1861–1875 og fra perioden. H. 6,5 cm. Diam. ca. 10,5 cm. (2)
“Flora Danica” fire par tresidede cremekopper med låg af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster, hanke i form af snoede grene og pousserede blomster. 3575 og 3576. Royal Copenhagen. (4)
Hængelås, 40 stk.
Kalendergave lot, butikspris på ca. 436kr. Farver/modeller kan variere.
England. Søheste. Diverse på gamle auktionskort. Ikke alle “komplette”. [ * ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Soco Fleksibel Rullebane på hjul, L ca. 430 og 220 cm B 40 cm + Rullebane 300 x 42 cm
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984) Sjælden lysekrone af patineret messing. Fem blus med skærme af opalglas. Udført 1940'erne hos Louis Poulsen. H. 70. Diam. 55. Litteratur: Model afbildet “LP-Nyt” 1946 s. 492.
Kasse med ass. O-ringe