Tysk vinglas “Hessisk Type”,

Lukker 09/12-2024 20:07:00

Tysk vinglas “Hessisk Type”, slebet med Christian VII kronede monogram, rester af forgyldning. 18. årh. H. 15,5 cm. Proveniens: Ifølge oplysninger fra Carlsberg, muligvis fra Carl og Ottilias hjem eller den ældre brygger I. C. Jacobsen.