Lukker 03/12-2024 08:56:00
Sælger kan ændre ophæng for merpri ABC 2,5 meter - Fra Hyundai
BUDT 5250,- DKK
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971) “1st chair for Novo”. Sæt på fire stole af bejdset bøg, heraf en med armlæn. Sæde udspændt med med søgræs. Udført hos Fritz Hansen. (4)
Står i 6800 Varde. Udlevering er torsdag d. 12. december mellem 15.00 - 17.00. Adresse tilsendes, efter faktura er betalt. Sikr dig, at alt stemmer overens med billede og tekst, når du afhenter. Der er ingen løfte redskaber på stedet.
3 stk rullevogne med nethylder ca 45x100x165cm.
Dewalt bor og stiksavsklinger ubrugt.
Mogens Gissel (f. Odder 1941, d. 2022) Uden titel. Sign. MG 92. Olie på lærred. 146×122. Udstillet: Aros, 1992. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
2-delt servante med spejl og udskæringer i fyrretræ. Måler H:180 x B:139 x D:61cm. Underdel er med 2 låger og 2 skuffer. Overdel er med spejl og 2 hylder. Brugt og med brugsspor. MOMSFRI
Et par Gustavianske prismegirandoler af forgyldt bronze med fire svungne lysarme, behængt med prismer, baser af hvid marmor. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 65. Diam. 45. (2) Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved) Et par bordlamper af lertøj, hvoraf den ene modelleret med mønstre i relief. Dekoreret med hhv. orange og brun glasur, og sort/rød metallisk glasur. Orange lampe sign. HAK. Udført og mærket hos Kähler. H. ekskl. fatning hhv. 18,2 og 25. (2)
Står i 6261 Bredebro. 2 stk. malerier i guldramme. De er begge med natur motiv. De måler henholdsvis 64 x 83 cm og 36 x 46 cm. Brugt, men pæn stand. MOMSFRI