Lukker 03/12-2024 09:28:00
God kompressor. Skal have et nyt næsehjul på traileren (en mindre ting). Doosan 7/73-10/53 - 7 m³/min - 6,9/10,3 Bar - Video !
BUDT 65000,- DKK
Afhentes: Zone 3 Sønderjylland (via Google Maps)
Sølvmonteret tysk flintlåspistol ca. 1726–29 af Casper Weber. Kanneleret kolbekappe, aftrækkerbøjle med lang fingerstøtte, flad meget lidt bananformet lås med kanneleret fængpande mærket C. WEBER A. C. ERLANG, sideblik i form af stor sølvplade, todelt ca. 31 cm. lang pibe bagtil ottekantet fortil rund i kaliber 15 mm. med mandelformet sigtekorn i sølv, det mørke skæfte afsluttes som ladestokken med horn og ladestokken fastholdes af 2 relativt store sølvrørkner. Alle beslag er mærket IGH samt N. Caspar Weber arbejdede i Erlangen-Neustadt i Bayern 1722–1748. Pistolen er usædvanlig let og af høj kvalitet.(1)
20 Pk. Jule-gavepapir hver med 4 ruller 70 x 100 cm + ca. 700 Små poser med fodbold påtrykt
1 ubrugt motor med variator 0,55KW
MASKINSAKS, Haco, 2000x4 mm med motoriseret bagstop. Årg 1991.
BUDT 3100,- DKK
Antoni Tapies (f. Barcelona 1923, d. sst. 2012) Komposition. Tryksign. Litografi i farver. Lysmål 55×75. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Uindfattet cabochonslebet Chrysoberyl med katteøje effekt på ca. 7.01 ct. Mål ca. 8,7×10,5 mm. H. ca. 9 mm. En Chrysoberyl er en sjælden og attraktiv ædelsten, og med en hårdhed på 8,5 meget holdbar. Katteøje-effekten er forårsaget af parallelle nålelignende indeslutninger i stenen, som viser chatoyancy. En anden effekt kaldes milk and honey, hvor to farver af stenen er delt af katteøjet. Ifølge rekvirent erhvervet i Sri Lanka 1972. Vurderingspapir fra Klarlund med genanskaffelsesværdi 48.000 kr. medfølger. 1996. Identifikationspapir fra Henriette Hornsleth medfølger. 2024.
Romerske kejserdømme, Julia Soaemias, Augusta, 218–222, As, Rom, VENVS CAELESTIS S C, 10,75 g, BMC 387, RIC 407 - ualmindelig type Ex. Professor Niels Hannestad
Peter Ølsted, efter, 19. årh. Parti fra Dalby Mølle ved Kolding. Sign. A. Berg 1859. Betegnet på bagsiden af blændrammen Copie efter en studie af P. Ølsted. Olie på lærred. 35×50. Uindrammet.
Grønland mv. Flyttekasse med bl.a. flere sæt Amerikanerudgaver samt næsten 2 sæt Danmark Befriet, en del helark inkl. tidlige samt diverse øvrigt materiale. [ ** * ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Sigurd Swane (f. København 1879, d. Plejerup 1973) Sydeuropæisk landskab. Sign. SSw. Olie på lærred. 70×58. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Eugen Willi (f. 1929, d. 1998) Opstilling. Sign. Willi. Olie på malepap. 38×46.
Køkkenbord med skabe i rustfri stål. Se mål på foto)