Lukker 09/12-2024 19:13:00
Et par kinesiske brudestole med armlæn af hardwood med sæder af flet, rygge med udskåret dekoration indlagt med ben. Begge med rester af eksportmærker af voks. 19. årh. H. 93. B. 53. D. 42. (2)
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved) Gulvvase af lertøj, dekoreret med hornglaserede motiver i mørkebrunt, blåt og grønt. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 47. Diam. 27,5.
Aquamarinring af 18 kt. hvidguld prydet med smaragdslebet aquamarin. B. 13 mm. Str. 56.
Beslag til 3 punkts ophæng, med 2 arme for redskab og andet, 67,5 cm mellem arme.
2 stk Truckgasflasker, er tomme
2 stk. vinkelslibere
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941) En novemberdag ved Schæffergården. Sign. P. Mønsted 8. Novb. 1914. Olie på lærred. 195×200. Schæffergården, tidligere Jægersborghus, er et palæ ved Ermelunden i Jægersborg nord for København. I 1755 overtog hofsnedker Dietrich Schæffer en staldbygning og lod den ombygge til et trefløjet jagtslot. Fra 1781 havde palæet flere forskellige ejere, bl.a. prins Harald, der i begyndelsen af 1900-tallet anvendte slottet som sommeresidens. Maleriet er udført under Prins Haralds ejerskab. (Bemærk de to gardere ved deres skilderhus). Bygningerne er gennem årene blevet restaureret og moderniseret ad flere omgange af prominente arkiteker herunder Kaare Klint, Palle Suenson og Vilhelm Wohlert. I mange år var bygningen ejet af Fondet for Dansk-Norsk Samarbejde.
Fransk Indokina, 5 Cent. 1930, KM 18, (8 stk), Kina, 10 Cash u.år (ca. 1920), KM 302.a, “messing”, 10 Cash u.år (1920), KM Y305, og Hu Poo, 20 Cash u.år (1917); KM Y5 m.m., i alt 12 stk.
1 bt. Mg. Barolo Riserva “Monfortino”, Giacomo Conterno 2013 A (hf/in). Owc.
BUDT 10500,- DKK
Ryg-stativ for hækkeklipper, GTM Elephant (mangler yoyo samt wire) (ubrugt)
gearmotor 0,75KW udv. 5,4:1
12 bts. Champagne “Brut”, Piper-Heidsieck A (hf/in). Oc. Dette emne handles i fuldmoms Fuldmoms På dette emne beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær
Diamantring af platin prydet med old-cut diamant på ca. 0.80 ct. flankeret af to ældre brillantslebne diamanter og talrige rosenslebne diamanter på i alt ca. 1.82 ct. Farve: H. Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 10 g. B. 15 mm. Str. 50.