Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007) H.C. Andersen Suiten. Komplet sæt på 24 litografier i farver. Alle sign. Carl-Henning Pedersen 1985, 63/250. Udgivet af Juliette Halioua Editions, New York. Trykt hos Atelier Arts Litho, Paris. Original kassette medfølger. Bladstørrelse hver 76×56. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.