Lukker 10/12-2024 19:17:00
Skrivebord samt skænk af palisander, skænk med skydelåge, arkivskuffe, fem skuffer samt skab i siden. Skrivebord med to skuffer, heraf en til arkivmapper. Udført hos Sibast Furniture. Bord: H. 74. L. 205. B. 90. Skænk: H. 63. L. 165. B. 42. (2)
Lille ældre skænk i træ med udskæringer, nøgle, bakke og klaplåge. Den måler 87 x 44 x 83 cm. Den er i pæn stand. Lille børnestol i træ fra 1960'erne, som har godt med patina. Billede/relief i træ, som måler 57 x 44 cm., i ok stand. MOMSFRI
557 stk hårkam i salgsemballage
Eldre krok med laxolåser Fungerte fint når den ble demontert Medfølger det du ser på bildene Usikker på årsmodell, men sto på en 97mod Volvo, så tror den er fra da Sterk krok
Thor Bøgelund-Jensen (f. Sorø 1890, d. Gentofte 1959) Udkast til Medicinsk selskabs udstilling, 1922. Gouache på papir. Lysmål 86×60. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Wilhelm Freddie (f. København 1909, d. sst. 1995) “Ilden, sansernes og de enkelte fænomeners verden”, 1951. Sign. Freddie 51. Olie på lærred. 49×41. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Henrik Olrik (f. København 1830, d. sst. 1890) Portræt af Georg Christian Freund (1821–1900). Sign. H. Olrik 1859. Bly på papir. Bladstørrelse 28×22. Uindrammet. Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 45, omtalt s. 66, afb. s. 67. Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 32). Henrik Olrik og Georg Christian Freund mødte hinanden under deres studietid på Kunstakademiet i København. Freund, der var født i Altona, kom til København i 1836 for at komme i lære hos sin onkel Hermann Ernst Freund (1786–1840) som billedhugger. Men allerede efter kort tid blev han optaget på akademiet, hvor både Freund og Olrik var elever hos billedhuggeren Herman Wilhelm Bissen (1798–1860). Mens Freund fortsatte med at uddanne sig til billedhugger, blev Olrik påvirket af 1850’ernes nationalromantiske strømninger og begyndte at interessere sig for malerkunsten. Nærværende portræt af den gamle studiekammerat Freund er fra begges første ophold i Rom (Olrik 1858–59; Freund 1854–60), og er derfor ét af de første ud af mange portrætter, som Olrik skulle vise sig at lave i løbet af sin karriere.
1912–1915. Posthus, 5 kr. brunrød. Vm. III+IV. 2 mærker med variant “KJØBFNHAVN” [ 67x,81x ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
1924. Postjubilæum. Lot PRØVETRYK. I alt 28 mærker i forskellige værdier og farver. Ex. Lasse Nielsen [ (*) ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
12 stk. Airsoft guns, CX4. Ubrugt