Lukker 10/12-2024 19:19:00
Claus Johansen (f. Aagerup ved Holbæk 1877, d. Rønne 1943) Tulipaner i vase. Sign. CJ. Olie på lærred. 50 × 35. Uindrammet.
Omega Seamaster De Ville af guldbelagt stål og stål. Mekanisk værk med automatisk optræk. Sort læderrem med c-spænde af stål. Ø 34 mm. 1960'erne Klarlund pose medfølger.
Diamantarmbånd af 18 kt. guld og hvidguld prydet med ti brillantslebne diamanter. Vægt ca. 10 g. L. 19,5 cm.
Står i 6800 Varde. Stentøj, 4 dele. Skål /vase, lavet af lokal keramiker i Varde. Skål: Ø:23 cm. H: 13. Fremstår i pæn stand og god kvalitet. Oprydning fra bo. MOMSFRI
METALDETEKTOR. Med vandtæt søgehoved og teleskopskaft. Kan adskille jern og stål fra sølv og guld. (Ubrugt)
1851. 4 RBS Ferslew. Plade I. PRAGTBREV fra Vejle til København med fint stumt stempel og 1 1/2-rings VEILE 18.5.1851 [ 1 ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
96 stk Snapseglas 2 cl.
500 kr 1956 d, nr. 4401459, Riim / Hellerung, Sieg 127, Pick 41
BUDT 2300,- DKK
Gainsborough armstol af mahogni. England, 19. årh.
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved) Vase/bordlampe af lertøj. Dekoreret med hornglaseret dekor i brunt på lys base. Monteret med fatning af messing. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. inkl. fatning 35,5. H. inkl. skærmholder 61.
Ravsmykkesæt bestående af to par ørestikker af metal hver prydet med rav og en halskæde prydet med talrge rav perler og lås af metal. Ørestikker L. 6–17 mm. L. 62 cm. (5)
Danzig, 5 Gulden 1932, KM 156, let renset.