Lukker 10/12-2024 20:52:00
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980) “PK 22”. Lænestol med stel af stål. Sæde og ryg med patineret lyst brunt skind. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen.
Luka Design dobbeltseng med 2stk. latex puder. Sengen måler 180x200cm. Topmadras med 5 cm. memory skum behandlet med aloe vera. Madrassen er med 896 stk. 18 cm. høje pocket fjedre med 5 zoner. Bund af metal som kan justeres. Liggehøjde 61 cm. Usamlet i org. emballage.
BUDT 1900,- DKK
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989) “FJ 53”. Lænestol af teak, svævende armlæn på mellemstykker af messing. Sider samt ryg betrukket med lys uld, sæde med brun uld. Formgivet 1953. Udført 1950–1960'erne hos snedkermester Niels Vodder, ej stemplet. Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1953. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 270–271.
- Hauer P-O-MS70 frontlæsser, årgang 2010 - Norje Smidesfabrik læsseskovl - 1,80 m bredde. - Pallegaffel. - Kramer luftsæde, kompressor virker ikke. Ford 6610 - Hauer P-O-MS70 frontlæsser. - Video !
BUDT 35500,- DKK
26 stk Små fine kopper med underkop
Stor fjernstyret bil. Æsken måler ca. 41cm, bilen er i størrelsesforhold 1:12
BUDT 26000,- DKK
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007) “PP 62”. Sæt på seks armstole af eg, med indlæg af wengé. Sæde med flettet papirgarn. Formgivet 1975. Udført hos PP Møbler. (6)
BUDT 16500,- DKK
Isbjørneskind (Ursus maritimus). L. 230. B. 200. Nedlagt af sælger i 1968 og indført til Danmark i 1969. Kopi af gyldigt CITES certifikat medfølger. Dette dækker imidlertid alene handel med skindet indenfor EU.
Poul S. Nielsen (f. Helsingør 1920, d. 1998) Udsigt over hustage. 1954. Sign. monogram. Olie på lærred. 73×88. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.