Lukker 10/12-2024 20:56:00
Grethe Kornerup-Bang To ovale papirkurve af sortlakeret metal, heraf den ene med rød lakering indvendigt. Hanke omviklet med patineret spanskrørsflet. Udført og delvist mærket hos Torben Ørskov & Co. H. 34. (2)
2 stk. 32 l gryder + 29 stk. Suppeteriner 20 stk. opøser 10 stk dressingbøtter m/opøser + ostehøvle + oplukker + målebægre ca. 4 stk. + div. Ta´tøj + islagkageknive ca. 6 stk.
6 stk. LED lysarmaturer, 96 watt, 60 cm. Ubrugte
SORTEBRO og SÆRSLEV. 2 pæne stjernestempler på forsendelser. [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Tyskland, Preussen, 10 Mark 1879, F 3824
BUDT 1650,- DKK
10 stk 30l plasttønder med spændelåg og bærehåndtag.
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980) “PK 33”. Et par taburetter med stel af forkromet stål. Løs sædehynde betrukket med patineret nigerskind, dybthæftet med beklædt knap. Formgivet 1958. Udført ca. 1960erne hos E. Kold Christensen, stemplet. Diam. 52. (2)
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen “AX”. Lænestol af bøg. Sæde og ryg betrukket med naturskind. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1978.
7W dæmpbare LED downlight I hvide – lamperne har en kontakt bag på lampen så man selv kan bestemme lysfarven 3000K, 4000K eller 6000K. Ø: 85 mm. Indb: Ø: 68/75 mm. Lampen er godkendt til montering direkte i isoleringen. 10 stk. Ubrugt, +MOMS
Lav lænestol med brunt stel og med grønt læder betræk. Den har et lille hul i betrækket i ryglænet. Brugt og med brugsspor. MOMSFRI
Birgitta Södergren (f. 20. årh.) Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Grønt felt, samt lysegrå bort med geometrisk dekor i grønne, gule og hvide nuancer. Sign. BS. Udført anden halvdel af 20. årh., Sverige. L. 338. B. 233.
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008) Fire lysestager af messing. Udført og stemplet hos Dansk Designs Denmark, JHQ. H. 23,5. (4)