Lukker 04/12-2024 08:16:00
BUDT 13500,- DKK
Grønland. 1905–1993. Original samling i indstiksbog incl. 18 forskellige Pakkeporto, Danmark Befriet komplet postfrisk (alle mærker med marginaldel) osv. Desuden mindre samling Dansk Vestindien med flere bedre mærker [ ** * ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
ATV 110 CC Farve blå. Benzin, med for og baglygter, 7 tommer hjul, siddehøjde på ca. 57 cm. Motoren er luftkølet 4-takt med elektrisk start. Vi anbefaler skift af motoroile inden opstart. Ubrugt i kasse.
Dynapac LT6000 jordloppe. Årgang 2008 Serie no. 761074111 Honda motor. Fod 28x33 cm
5 kr 1899, nr. 1099166, J.C. Jacobsen / ?, Sieg 92, PIck 1
BUDT 1750,- DKK
Iran, Sassanidiske konger, Husrav (Khosrau) II, 590–628, Drakme, 10 styk forskellige, med etiketter/identifikationer. (10)
3 stk Skriveborde forskellige modeller, med kraftige brugsspor
5 stk Make up gave sæt med 50 dele make up og spejl I hver ,ubrugt I kasse
Minilæsser med teleskopisk udskydelig arm! - Har teleskoparm. - 3. funktion med ekstra hydraulik udtag. - Bredde hjul. - Ekstra kontravægt monteret. - Bøsninger renoveret. NB ! Kan afhentes efter d. 3. juli 202 Avant 640 - Teleskop læssearm - 38 HP
BUDT 117500,- DKK
Perle- og diamanthalskæde af 18 kt. hvidguld prydet med Tahti perle og talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.40 ct. Perlediam. ca. 14 mm. L. 39,5 cm.
STORT KNIVSÆT, 5 stk. knive udført i 67 lags Japansk Damaskus stål, længde på knivblad 9-23 cm. Super skarpe og holdbare knive. Hårdhed 60-62 HRC. Skæfter i rosentræ. Ubrugte i gaveæske. Modelfoto
Hjullåsriffel ca. 1700 med messinglås og pibe af Jacob Strasberger. Skæfte af klassisk tysk form med kolbekasse, indlagt med horn i fiskenetsmønster og perlemor i form af tulipaner og dyr. På kindpuden to løver i perlemor stående på bagbenene med front mod hinanden på hver side af et skjold. Sideblikket gennembrudt og graveret med bladslyng. Låsepladen i messing er dekoreret med springende hjort og to engle samt mærket IA. Ca. 87 cm. lang ottekantet pibe kaliber ca. 13 mm. riflet med 6 dybe riffelgange. Over krudtkammeret et messingstempel krydslagt nøgle og pistol samt bogstaverne IS. Foran stemplet er piben graveret JACOB STRASBERGER IN STAUDACH. Piben har standviser og messingsigtekorn, men har tillige været forsynet med diopter. Jacob Strasberger arbejde i Staudach i Bayern ca. 1720.